Skip to main content

Anıtkabir’i Ziyaret Ettik

By 30 Mayıs 2024Bizden Haberler

Mukopolisakkaridoz ve Benzeri Lizozomal Depo Hastalıkları Derneği (MPS LH) Yönetim Kurulu derneğimizin 15. kuruluş yıldönümü ve 15 Mayıs Dünya MPS farkındalık Günü dolayısıyla Anıtkabir’i ziyaret etti. Dernek Başkanı Ayfer Ergüzel’e yönetim kurulu üyeleri, gönüllüler, hasta ve hasta yakınları eşlik etti. Saat 15.00’deki törende mozoleye çelenk konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Ayfer Ergüzel, beraberindeki heyetle Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti ve Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Ulu Önder Büyük Atatürk,

Bugün Derneğimizin 15. Kuruluş yıldönümünü ve Dünya MPS Farkındalık Günü’nü huzurunuza çıkarak ve minnet duygularımızı ifade etmek istedik.

Biz, nadir bir hastalık olan MPS LH’den muzdarip çocuklarımızı ailelerini temsilen, kurduğunuz Cumhuriyet’e, gerçekleştirdiğiniz devrimlere, gösterdiğiniz hedeflere bağlılığımızı bir kez daha ifade ediyoruz.

Çağdaş laik Cumhuriyet’in yarattığı imkanlarla bilimsel çalışmalarını yürütebilen tıp fakültelerimizdeki hekimlerimiz sayesinde hasta çocuklarımızın Türkiye’de tedaviye ulaşmalarını sağlayabiliyoruz.

Onlarca yıl önce “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” demiştiniz. Ne mutlu bizlere ki bugün hasta çocuklarımızı gururla Türk hekimlerine emanet edebiliyoruz.

Tüm kazanımlarımızın ve ileriye dönük umutlarımızın kaynağı sizsiniz. Şükran ve minnet duygularımızla yüksek anınız önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz.”